Ile kosztuje tania klimatyzacja w domu? Rodzaje klimatyzatorów
24/01/2023Dobre i skuteczne pompy ciepła firmy Sevra
24/01/2023
Jak wygląda montaż klimatyzacji w domu? Najważniejsze informacje
Gdy letnia pogoda doskwiera nam wyjątkowo mocno, zastanawiamy się nad najlepszym sposobem na chłód. Jedni wybierają basen, inni energochłonne wiatraki, jednak wielu decyduje się na najlepsze rozwiązanie jakim jest klimatyzator. Jak wygląda jego instalacja? Ile kosztuje? Z czym się wiąże? Na te pytania odpowiemy właśnie w tym wpisie.
Czy klimatyzacje można zamontować samemu?
Wielu z nas zastanawia się,
czy klimatyzacje można zainstalować samemu. Odpowiedź? To zależy. W przypadku klimatyzatora przenośnego instalacja jest uproszczona do minimum, a taki klimatyzator wystarczy podłączyć do prądu i postępować zgodnie z instrukcją dołączoną w pudełku. Sprawa komplikuje się, gdy mówimy o
klimatyzatorach ściennych, okiennych i innych. Montaż klimatyzacji to skomplikowany proces, który wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, bez którego możemy uszkodzić nasze urządzenie, a nawet narazić się na kłopoty zdrowotne.
Samodzielna konfiguracja klimatyzatora często jest jednoznaczna z utratą gwarancji producenta, ale może też wpływać na jakość powietrza w mieszkaniu. Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na sprawdzonych fachowców takich jak Klima-pro, dzięki którym klimatyzacja zostanie zainstalowana szybko i będzie odpowiednio przystosowana do pomieszczenia.
Czym różni się montaż jednostki wewnętrznej i zewnętrznej?
Na jednostkę wewnętrzną składa się otwór – wylotowy i wlotowy, wentylator (wymuszają przepływ powietrza), parownik i filtr. W zależności od modelu możemy mieć także do czynienia z monitorowaniem jakości powietrza, który wyświetla się na panelu LCD. Jednostka wewnętrzna jest odpowiedzialna za pobieranie ciepłego powierza i odparowanie czynnika chłodniczego, dzięki czemu powietrze w pomieszczeniu ochładza się.
Jednostki zewnętrzne kojarzą nam się najczęściej jako duże pudła z wiatrakiem w środku. Nie jest to błędne skojarzeniem, jednak w praktyce składa się na nią sprężarka, skraplacz, wspomniany wcześniej wentylator i zawór.
Jednostki wewnętrzne i zewnętrzne są montowane za jednym razem, jednak różnią się w przypadku instalacji. Jak mówi sama nazwa – jedna montowana jest wewnątrz, druga zaś na zewnątrz mieszkania. W przypadku tej pierwszej ważne jest, aby odpowiednio skraplała powietrze, w przypadku drugiej, aby odpowiednio odprowadzała ciepło. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na specyfikę montażu jednostki zewnętrznej w bloku. Ta powinna być dobrana w taki sposób, aby generowała jak najmniejszy hałas.
Ile trwa montaż klimatyzacji
Montaż klimatyzatora to proces, który trwa od kilku, do nawet kilkunastu godzin. Jest to uzależnione od zróżnicowania powierzchni mieszkania i odległości jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, które są ze sobą połączone rurami.
Instalacja klimatyzacji w bloku to najczęściej od 4 do 8 godzin, w zależności od skomplikowania procesu, jednak w przypadku montażu urządzenia w domu jednorodzinnym może się to wydłużyć o kilka godzin.
Ile kosztuje montaż klimatyzacji
Klimatyzacja to energooszczędne rozwiązanie na chłód w mieszkaniu.
Nowoczesne klimatyzatory umożliwiają wykorzystanie ich do ogrzania pomieszczenia, dzięki czemu dodatkowo możemy cieszyć się ciepłem zimą. Niewielkie rachunki za klimatyzację to z pewnością duży plus dla każdego! Warto jednak wspomnieć o koszcie instalacji. Ta wiąże się z wydatkiem już od około 500zł! W zależności od metrażu mieszkania i jego układu cena ta może się różnić, dlatego najlepiej skontaktować się z fachowcami w sprawie wyceny.
Klimatyzacja w Bloku – na co zwrócić uwagę?
Decydując się na klimatyzację w bloku musimy mieć na względzie dobro swoje, ale także swoich sąsiadów. W końcu nikt z nas nie chciałby żyć w nieustannym hałasie, a klimatyzacja naraża pozostałych lokatorów budynku na takie niedogodności. Myśląc o
klimatyzacji w bloku wybierzmy taką, która jest cicha, ale także skuteczna do schłodzenia nawet jednego pomieszczenia (Na przykład klimatyzator typu Split). Dzięki temu doświadczymy chłodu, a jednocześnie nie uprzykrzymy życia sąsiadom. Pamiętajmy także, że aby zamontować urządzenie chłodnicze w naszym mieszkaniu, w większości przypadków konieczna jest zgoda administracji budynku.